Przejdź do treści

Kredyt samochodowy czy gotówkowy? Który lepiej wybrać?

Zastanawiasz się, jak znaleźć najtańszy kredyt na samochód? Jeśli masz dylemat – czy wybrać kredyt samochodowy, czy gotówkowy – to, sprawdź nasz artykuł. Przyglądamy się w nim, która opcja jest odpowiednia do wyboru. Bierzemy pod uwagę różne warianty i możliwości, jakie warto wziąć pod uwagę przy zakupie auta. Może najlepszym wyjściem, jest wybór poza alternatywą kredyt gotówkowy czy samochodowy? Zobacz sam!

Czym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego?

Zanim przedstawimy różne warianty wyboru finansowania zakupu auta, musimy mieć świadomość podstawowych różnic między kredytem gotówkowym a samochodowym. Już czasem znajomość obu produktów potrafi określić, który wariant, będzie dla nas optymalny.

Kredyt samochodowy – cechy:

najczęściej niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego, przeznaczony tylko na określony cel (może nim być samochód lub motocykl, kamper, przyczepa, quad itp.), zazwyczaj pozwala na większą zdolność kredytową niż przy kredycie gotówkowym, wymaga zabezpieczenia (zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie i cesja praw z polisy AC) oraz – czasami – posiadania wkładu własnego, wraz z kredytem samochodowym można otrzymać dodatkowe zniżki na ubezpieczenie auta, bank może zostać współwłaścicielem auta, aż do spłaty zobowiązania.

Kredyt gotówkowy – cechy:

zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż przy kredycie samochodowym (tylko przy starszych używanych autach, oprocentowanie kredytu gotówkowego może być niższe), można przeznaczyć na dowolny cel, kredyt gotówkowy może liczyć bardziej rygorystycznie zdolność kredytową (bank może wykluczyć niektóre źródła dochodów), nie wymaga zabezpieczenia, ani wkładu własnego, samochód kupiony na kredyt gotówkowy jest tylko naszą własnością.

W skrócie: kredyt na samochód ma więcej wymagań, za to oferuje niższe oprocentowanie i możliwe bonusy. Kredyt gotówkowy jest elastyczny i uniwersalny.

Duża część kupujących auto, w całości finansuje zakup własną gotówką. Jednak warto sprawdzić, czy przy kredycie nie wejdziemy w posiadanie bardziej oszczędnego samochodu. Lepsze (czyli droższe) auto może być mniej awaryjne, tańsze w utrzymaniu i przyjazne dla środowiska.

Czym sfinansować zakup samochodu?

W konsekwencji koszt odsetek za kredyt może się nawet zwrócić, przy właściwym wyborze pojazdu. Pozostaje jeszcze dylemat: wybrać kredyt gotówkowy czy samochodowy? Jak wskazuje charakterystyka obu produktów, warto sprawdzić ranking kredytów gotówkowych, gdy chcemy kupić starszy i tańszy samochód używany.

W przypadku, gdy posiadamy wkład własny i chcemy zakupić droższe auto, to warto sprawdzić ofertę kredytu samochodowego. Taki produkt oferuje np. mBank i Santander Consumer Bank. Jednak dla tych dwóch opcji istnieją jeszcze alternatywne rozwiązania.

Bank samochodowy zamiast kredytu?

Przy kredycie samochodowym trzeba spełnić więcej formalności. Przekazać informacje o aucie, które chcemy kupić: rok produkcji, markę, dane techniczne i tak dalej. W banku samochodowym możemy ułatwić sobie cały proces. I przy okazji sprawdzić, czy nie mamy szansy na skorzystanie z jakiejś specjalnej oferty na wybrany model auta.

Minusem banku samochodowego jest to, że jesteśmy przy takim kredycie ograniczeni do marki koncernu. To dodatkowe ograniczenie, które może z drugiej strony przynieść nam wymierne korzyści finansowe.

Leasing zamiast kredytu samochodowego?

Dla przedsiębiorców pozostaje jeszcze w repertuarze inna ciekawa alternatywa, którą jest leasing auta. W praktyce dużo więcej firm decyduje się właśnie na taką formę, ponieważ pozwala na odliczenie kosztów i zajmuje mniej formalności.

Z kolei w porównaniu do leasingu, to właśnie kredyt samochodowy jest bardziej elastycznym rozwiązaniem.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – co warto wiedzieć?

Najczęściej zakupu auta dokonuje się za własną gotówkę. Jeśli jednak kredyt pozwoli nam nabyć lepsze i oszczędniejsze auto, trzeba brać też pod uwagę, że jego tańsze użytkowanie może się nam zwrócić.

Jeśli prowadzimy firmę, to zwykle optymalnym wyborem jest leasing auta. Zwykli konsumenci stają przed wyborem trzech opcji zakupu samochodu: na kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy albo w banku samochodowym.

Kredyt gotówkowy daje większą swobodę wyboru. Jest elastyczniejszy i uniwersalny. Ekonomicznie lepszy jest zazwyczaj kredyt samochodowy. Dzięki zabezpieczeniu w postaci auta i wkładu własnego, oprocentowanie kredytu samochodowego jest niskie. Zaleta ta jednak maleje wraz z wiekiem nabywanego auta.

Jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem samochodowym, warto dodatkowo sprawdzić ofertę w konkretnym banku samochodowym. Minus? Katalog aut będzie ograniczony do jednej marki. Za to plusem jest mniej formalności i więcej potencjalnych bonusów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *